Hakkımda

Prof.Dr. M. Erdal Balaban’ın Kısa Özgeçmişi;

Sakarya’nın Hendek ilçesinde doğan Mehmet Erdal Balaban, İlk öğretimini Hendek, orta öğretimini ve liseyi Adapazarı Atatürk Lisesinde tamamlamıştır. 1977 yılında Hacettepe Üniversitesi, Fen Fakültesi-Yüksek Matematik Bölümü,1980 yılında Boğaziçi Üniversitesi, Bilgisayar Bilimleri bölümünde Yüksek Lisansını tamamlamıştır. Özel Sektörde Yazılım Geliştirme ve Bilgi İşlem Yöneticisi olarak bir süre  çalıştıktan sonra  İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesi, Matematik Kürsüsüne Asistan olarak atanmıştır. Doktora tezini 1983 yılında İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesi, Sayısal Yöntemler Anabilim Dalında tamamlamıştır. 1989 yılında Doçentliğe yükselmiş ve 1996 yılında Profesörlük kadrosuna atanmış olan M. Erdal Balaban İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi, Sayısal Yöntemler Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olarak 2003-2006 yıllarında Anabilim Dalı Başkanlığı görevinde ve çeşitli zamanlarda akademik kurullarda bulunmuştur.

İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesi yanısıra Harp Akademileri, Deniz Harp Okulu, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İ.Ü. Ulaştırma ve Lojistik, İzmir Ekonomi Üniversitesi (Lisans, MBA ve Doktora Programlarında), Bahçeşehir Üniversitesi (Executive MBA) ve Işık Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği programlarında dersler vermiştir, Verdiği dersler; Yöneylem Araştırması, İşletme Matematiği, Sayısal Yöntemler, Proje Yönetimi, Bilişim ve Veri Madenciliği konularındadır. 2001-2002 eğitim ve öğretim yılında Ball State Universitesi, Indiana, USA’da misafir araştırmacı olarak bulunmuş, 2006-2007 yılında aynı üniversitede misafir öğretim üyesi olarak dersler vermiştir.

1984 yılında AISEC kapsamında Amerika Birleşik Devletler’inde “Ball Aerospace Defence System Division, Boulder-Colorado” firmasında “Kişisel Bilgisayarlarda İşletme Tahmin Yöntemleri” yazılımının geliştirilmesi görevinde bulunmuştur. “Temel Matematik ve İşletme Uygulamaları” ve “Veri Madenciliği ve Makine Öğrenmesi Temel Algoritmalar ve R Dili ile Uygulamaları”  adlı kitapları bulunmaktadır. Ayrıca editörlüğünü yaptığı kitapları bulunmaktadır. Ulusal ve uluslararası düzeyde 70’i aşkın bilimsel eserleri olup birçok projenin de yöneticiliğini yapmıştır. İş hayatına yönelik geliştirdiği yazılımları ve kurumsal bilgi sistemleri çok sayıda işletmede kullanılmıştır. İşletme Analitiği ve Veri Madenciliği alanlarında çalışmalarını ve araştırmalarını sürdüren Balaban, binlerce lisans öğrencisi, çok sayıda profesör, doçent ve doktora öğrencilerinin yetişmesinde rol almıştır.

2000 – 2004 yılları arasında TBD, İstanbul Yönetim Kurulu Başkanlığı süresince çok sayıda seminer, panel ve toplumsal projeleri, çalışma grupları ile birlikte gerçekleştirmiştir. Bilgi Toplumu ve Uzaktan Elektronik Öğrenme konularında birçok konferans, seminer, çalıştay ve projeler gerçekleştirmiştir. Kurmuş olduğu KOBİLİŞİM Çalışma Grubu ile Küçük ve Orta Büyüklükteki işletmelerin Bilişim konularında bilinçlenmelerine yönelik seminer ve TV programları düzenleyerek girişimciliğin ve bilişim kültürünün artırılması yönünde katkılar vermiştir. 1999 – 2001 yıllarında Istanbul Sanayi Odası‘nın Üniversite – Sanayi işbirliğinin gelişmesi için ISO-ÜSİB çalışma grubunda görev almış ve İSO-ÜSİB Net projesine başkanlık yapmıştır.

Birçok konferansın düzenleyicisi ve bilim kurulu üyesi olarak hizmetlerde bulunan Balaban, 50’nin üzerinde konferansa oturum başkanlığı, panel konuşmacısı ve davetli konuşmacı olarak katkılar vermiştir. Üniversite öğrencilik yıllarında aktif sporun içinde bulunmuş; Hacettepe Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi futbol takımları, ayrıca amatör futbol takımlarında oynayan Balaban, İstanbul Üniversitesi Spor Birliği Kulübü‘nde Yönetim Kurulu Üyesi ve Danışmanı olarak idari görevlerini sürdürmüştür.

Sivil Toplum Örgütlerinde bir çok toplum hizmetleri ve eğitim projelerinin gerçekleşmesinde görev alan Balaban Türkiye Bilişim Derneği, İstanbul Şubesi ve Matematikçiler Derneği Onur Üyesidir. Mehmet Erdal Balaban İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesinden 15 Ekim 2015 tarihi itibariyle emekli olmuş ve çalışmalarını Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı‘nda gönüllü yönetici olarak proje çalışmalarını devam ettirmektedir. Evli, bir oğlu ve bir torunu vardır.

pdf_icon Detaylı Özgeçmiş (YÖK Formatı) için(27 s.) tıklayınız.

Emeklilik resepsiyonumda hakkımda hazırlanmış sunum için  tıklayınız.

 

Facebook
Twitter