Hakkımda

pdf_icon Ayrıntılı Özgeçmiş için (YÖK Formatı)  tıklayınız.

Prof.Dr. M. Erdal BALABAN’ın Kısa Özgeçmişi

1953 yılında Sakarya’nın Hendek ilçesinde doğan Mehmet Erdal Balaban lise eğitimini Adapazarı Atatürk lisesinde tamamlamıştır. 1977 yılında Hacettepe Üniversitesi, Fen Fakültesi-Yüksek Matematik bölümününde lisans (ve yüksek lisans) eğitimini , ayrıca 1980 yılında Boğaziçi Üniversitesi, Bilgisayar Bilimleri bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Özel Sektörde Yazılım Geliştirme ve Bilgi İşlem Yöneticisi olarak bir süre  çalıştıktan sonra  İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesi, Matematik Kürsüsüne Asistan olarak atanmıştır. “Bir Sipariş Üretim Sisteminin Planlama ve Kontrolüne Yönelik Q-GERT Şebeke Modelinin Geliştirilmesi ve Bilgisayar Analizi” adlı doktora tezini 1983 yılında İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesi, Sayısal Yöntemler Anabilim Dalında tamamlayan Mehmet Erdal Balaban, 1989 yılında Doçentliğe yükselmiş ve 1996 yılında Profesörlük kadrosuna atanmıştır. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi, Sayısal Yöntemler Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olarak 2003-2006 yıllarında Anabilim Dalı Başkanlığı görevinde ve akademik kurullarda görev almıştır.

1984 yılında AISEC kapsamında Amerika Birleşik Devletler’inde “Ball Aerospace Defence System Division, Boulder-Colorado” firmasında “Kişisel Bilgisayarlarda İşletme Tahmin Yöntemleri” yazılımının geliştirilmesi görevinde bulunmuştur. “Temel Matematik ve İşletme Uygulamaları”, “Veri Madenciliği ve Makine Öğrenmesi Temel Algoritmalar ve R Dili ile Uygulamaları”  adlı kitapları yanısıra editörlüğünü yaptığı kitapları da bulunmaktadır.  İş hayatına yönelik geliştirdiği yazılımları farklı sektörlerde ve çok sayıda işletmelerde kullanılmıştır. Veri Madenciliği ve Makine Öğrenmesi  alanlarında çalışmalarını ve araştırmalarını sürdüren Balaban, birçok profesör ve doçent’in kariyerlerinin gelişmesinde ve  çok sayıda lisansüstü/lisans öğrencilerinin eğitiminde görev almıştır. Çeşitli üniversitelerde Sayısal Yöntemler ve Bilişim alanında dersler vermiş olan Balaban; 2001-2002 eğitim ve öğretim yılında Ball State Universitesi, Indiana, USA’da misafir araştırmacı olarak bulunmuş, 2006-2007 yılında aynı üniversitede misafir öğretim üyesi olarak dersler vermiştir.

2000 – 2004 yılları arasında Türkiye Bilişim Derneği(TBD), İstanbul Yönetim Kurulu Başkanlığı süresince bilişim alanında ve uzaktan öğrenme konularında birçok konferans, seminer, panel, çalıştay ve projeler gerçekleştirmiştir. Küçük ve Orta Büyüklükteki işletmelerin bilişim konularında bilinçlenmeleri için seminer ve TV programları düzenleyerek girişimciliğin ve bilişim kültürünün artırılması yönünde katkılar sağlamıştır. 1999-2001 yıllarında İstanbul Sanayi Odası‘nın Üniversite – Sanayi işbirliğinin gelişmesi için ISO-ÜSİB çalışma grubunda görev almıştır. Bu çalışma kapsamında sanayi problemlerini üniversite öğretim üyelerinin uzmanlıkları ile eşleştiren “İSO-ÜSİB-NET” yazılım projesine başkanlık yapmıştır.

Birçok konferansın düzenleyicisi ve bilim kurulu üyesi olarak hizmetlerde bulunan Balaban, birçok konferansa oturum başkanlığı, panel konuşmacısı veya davetli konuşmacı olarak katkılar vermiştir. Üniversite öğrencilik yıllarından aktif sporun içinde bulunmuş, üniversite takımları yanısıra amatör takımlarda lisanslı olarak futbol oynamıştır. Ayrıca akademik çalışmaları yanısıra  İstanbul Üniversitesi Spor Birliği Kulübü‘nde Yönetim Kurulu Üyesi ve Danışmanı olarak yöneticilik görevlerini ve spora olan desteğini sürdürmüştür.

Sivil Toplum Örgütlerinde bir çok toplum hizmetleri ve eğitim projelerinin gerçekleşmesinde görev alan Balaban,  1998-2000 yıllarında Bilgi İşlem Merkezi Yöneticileri Kulübüne (BİM Kulüp) Başkanlık yapmış ve 2000-2004 yılları arasında Türkiye Bilişim Derneği(TBD), İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Türkiye Bilişim Derneği, İstanbul Şubesi ve Matematikçiler Derneği Onur Üyesidir. Mehmet Erdal Balaban İstanbul Üniversitesiİşletme Fakültesinden 15 Ekim 2015 tarihi itibariyle emekli olmuş ve çalışmalarını Türkiye Toplum Hizmetleri Vakfı‘nın (TOVAK) gönüllüsü olarak sürdürmüştür. 2019-2021 yılları arasında İstanbul Gelişim Üniversitesi, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde  tam zamanlı olarak çalışmış ve Veri Madenciliği ve Veri Analitiği derslerini vermiştir. Sabancı Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak ders vermeye devam etmektedir. Mehmet Erdal Balaban evli, bir oğlu ve bir torunu vardır.

 

Arkadaşlarınızın arasında ilk siz paylaşın..Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Facebook
Twitter